Sezóna chřestu je tady.
Opět je tu sezóna chřestu. Chřest milujeme pro jeho nezapomenutelnou chuť a mnoho různých způsobů přípravy. Takzvaná chřestová sezóna obvykle začíná v polovině dubna a končí asi v polovině června.
Pokud spěcháte, a přesto si nechcete nechat ujít chřestové výhonky, máme pro vás dokonalý recept: krémovou chřestovou polévku - připravenou během chvilky, která je navíc tak lahodná. Nejlepší volba pro rychlý a lehký oběd!
CO POTŘEBUJETE VĚDĚT, ABYSTE MOHLI ZAČÍT VAŘIT
Jaký je rozdíl mezi bílým a zeleným chřestem?
Bílý i zelený chřest pocházejí ze stejné rostliny. Bílý chřest roste pod zemí a zelený chřest roste nad zemí. Sluneční světlo dodává chřestu charakteristickou zelenou barvu a výraznější chuť.
Kolik je potřeba chřestu na osobu?
Samozřejmě záleží na tom, co ke chřestu budete podávat, ale v průměru budete na hlavní chod potřebovat 500 g a na předkrm asi 250 g bílého chřestu na osobu. Zeleného a fialového chřestu můžete připravit 250 g na hlavní chod a 125 g na předkrm.
Jak poznám, že je chřest čerstvý?
Ať už si chřest koupíte v supermarketu, nebo u místního farmáře, čerstvý chřest je nejlahodnější. Chcete mít jistotu? Pak zkontrolujte, zda jsou hlavičky zcela zavřené a zda na nich nejsou vidět žádné rozpadající se šupiny. Chřest by měl být pěkně silný, bílý a rovný. Pokud stonek ohnete, zlomí se. Podívejte se také na spodní část chřestu. Pokud je nepoškozená a není zaschlá, máte ten správný chřest.
Tip: Třete dva chřesty o sebe. Čerstvý chřest skutečně vrže.
Jak nejlépe skladovat chřest?
Chřest je nejlepší skladovat co nejkratší dobu. Nejlepší je ho co nejdříve zkonzumovat. V lednici můžete chřest uchovávat tři až čtyři dny, ale zabalte jej do vlhké utěrky. Chřest obsahuje 95 % vody. Čím více vlhkosti ztratí, tím hořčeji chutná. Chřest můžete také zmrazit. Krátce jej blanšírujte ve vroucí vodě a nechte vychladnout. V mrazáku pak vydrží dalších devět měsíců. Jen mějte na paměti, že zmrazený chřest ztrácí část své chuti.
Žádná nepříjemná překvapení díky správné přípravě.
Bílý chřest oloupejte škrabkou od hlavičky směrem dolů. Je důležité bílý chřest dobře oloupat, protože slupka není příjemná ke konzumaci. Ve spodní části odřízněte nožem tužší kousky. Zelený chřest má tenčí slupku a nemusíte ho nutně loupat. Tvrdší kousky ve spodní části odřízněte.
Krémová chřestová polévka
4 osoby
Ingredience
Na polévku:
250 g bílého a zeleného chřestu
1 bílá cibule
100 g másla
100 ml bílého vína
500 ml vývaru
vymačkaná šťáva z 1 citronu
sůl
cukr
Na ozdobu:
100 g bylinek
čerstvý estragon
smetana
černý pepř
Postup
1. Oloupejte cibuli a bílý chřest. Cibuli rozpulte a nakrájejte na jemné plátky. Bílý a zelený chřest nakrájejte na přibližně 2 cm velké kousky. V hrnci rozpusťte máslo. Na másle lehce osmahněte cibuli. Kousky chřestu blanšírujte v osolené vodě do měkka, poté propláchněte v ledové vodě a nechte okapat.
2. Chřest a cibuli vložte do výkonného mixéru. Podle chuti dochuťte solí a cukrem. Dále přidejte bílé víno, vývar, smetanu a rozmixujte.
3. Nakonec opět dochuťte solí a citronovou šťávou.
4. Bylinky nakrájejte podle jejich velikosti, osmažte na másle dozlatova a použijte jako ozdobu spolu s estragonem, smetanou a černým pepřem.
Tip: Pro dokonalou přípravu chřestu se vám bude hodit vysoký hrnec ZWILLING, ve kterém budou hlavičky chřestu během vaření nad vodou. Tímto způsobem se hlavičky uvaří v páře a tvrdší dřevnaté části ve vodě. Nerezová vložka vám pomůže chřest bez problému slít, aniž by se polámal.